2017-01-19 15:04:53

TRUDNOŚCI Z OKREŚLENIEM POMYSŁU ZAWODOWEGO NA SIEBIE cz.1

 

Spotykam się m.in. z kobietami, które są wypalone swoją pracą i chcą ją zmienić, ale nie wiedzą, co mają dalej robić, czego szukać, nie mają konkretnego pomysłu zawodowego na siebie. Przychodzą na moje warsztaty i coaching i po jakimś czasie/wykonanej pracy/rozmowie, okazuje się, że te pomysły są. Pomysły na kierunek zawodowy są bardziej lub mniej uświadomione. Czasem wystarczy wyciągnąć je na światło dzienne. Przyznać się do nich, powiedzieć je na głos. Najczęstsze trudności z określeniem pomysłu zawodowego na siebie to:

  1. Brak zainteresowań/pasji

Z mojego punktu widzenia, ważne jest, aby w pracy robić to, co się lubi, to, co nas interesuje. To nie musi być od razu wielką pasją, ale może być. Jeśli robimy tylko to, co musimy i praca nie sprawia nam satysfakcji, wtedy szybko się wypalamy.

Często kobiety myślą, że nie mają jakichś szczególnych zainteresowań czy pasji, które mogłyby wykorzystać w pracy czy przekuć na zawód dla siebie. Najczęściej okazuje się, że to nieprawda. Większość ma tematy poza pracą, które je interesują, o których czytają, oglądają, mają hobby. Warto też poszukać, co lubisz/lubiłaś robić w swojej obecnej pracy lub w poprzednich. Może to być np. praca z ludźmi, organizacja spotkań, praca w Excelu, tworzenie grafik, część, w której nie siedzisz przed komputerem, tylko spotykasz się i rozmawiasz ze współpracownikami, papierologia i porządkowanie, liczenie, zarządzanie, koordynowanie projektów itp. Ważne, abyś uświadomiła sobie, co lubisz, co cię kręci, co robisz z przyjemnością, radością i naturalnie.

  1. Brak znajomości swoich mocnych stron (predyspozycji, umiejętności, talentów)

Zazwyczaj dzieje się tak, że jeśli coś lubimy robić i przychodzi nam to naturalnie, to oznacza to, że mamy w tym kierunku predyspozycje i talenty, często też umiejętności. Ważne, abyś znalazła w sobie to, w czym masz predyspozycje i abyś nazwała, co już potrafisz i w czym czujesz się mocna. Bywa też tak, że dotychczasowa praca wymusza na nas nauczenie się pewnych rzeczy, wyrobienie umiejętności w tym, czego nie lubimy. Np. potrafisz zrobić świetną tabelę w Excelu i raport lub prezentacje w Power Poincie, ale nie przepadasz za tym, to nie jest coś, co cię kręci. Potrafisz to, bo się tego wyuczyłaś. Pytanie, czy robisz w swojej pracy więcej rzeczy, które potrafisz, ale nie lubisz (są dla Ciebie nudne, rutynowe itp.), czy więcej takich, gdzie odnajdujesz satysfakcję?

  1. Nie wiem, co chcę robić w życiu. Wiem, czego nie chcę.

Doświadczenie zmiany stanowisk, pracy, firm, jest istotne w procesie poznawanie siebie i nauki. Im więcej różnych rzeczy posmakujemy, tym łatwiej jest nam określić, czego nie chcemy albo czego chcemy więcej. Jednak spotykam się z tym, że kobiety (mężczyźni również) nie zadają sobie pytania, czego chcą, częściej wiedzą, czego już nie chcą. Kiedy zmieniasz pracę z jednej pracy w korporacji na drugą, po to, aby było lepiej. Jednak okazuje się, że jest tak samo albo gorzej. Wtedy czujesz się zagubiona, bo nie wiesz, co zrobić, aby było lepiej. To jest jeden z etapów poszukiwań pomysłu zawodowego na siebie i jest to naturalne. Ten stan zagubienia bierze się najczęściej z faktu, że być może zbyt mało czasu poświęciłaś na zadanie sobie i odpowiedzenie na pytania: Co ja chcę robić zawodowo? W czym będę się spełniać, a nie tylko zarabiać pieniądze? To pytanie oznacza, że weszłaś w etap poszukiwania pomysłu zawodowego na siebie, swojego kierunku opartego na Twoim potencjale.

PRAKTYKA

Daj sobie 30 min czasu. Zastanów się i przemyśl wszystko, o czym piszę w tekście powyżej. Możesz też o tym porozmawiać z zaufaną osobą. Zachęcam Cię, abyś napisała swoje wnioski pod tym postem. 


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach