2017-02-07 17:46:13

TRUDNOŚCI Z OKREŚLENIEM POMYSŁU ZAWODOWEGO NA SIEBIE cz. 3

 

Dzisiaj będzie o roli przekonań w wyborze pomysłu zawodowego na siebie. Dla mnie wybór kierunku zawodowego to nie tylko jego określenie na bazie naszego potencjału. To jest również podjęcie wewnętrznej decyzji, że to jest mój kierunek i będę w nim działać. Aby taką decyzję w sobie podjąć: 1. Trzeba być pewnym, że to jest TO. 2. Trzeba mieć nakreślony plan działania, jak tą zmianę przeprowadzić. 3. Trzeba być przekonanym do tego, że da się radę, to zrobić.

Przekonania mogą nam bardzo utrudnić wybór naszego kierunku zawodowego i to jest to, z czym bardzo często pracuję. Pokażę Ci dlaczego. Kasia (imię zmienione) ma pomysł na siebie, który sformułowałyśmy na bazie jej zainteresowań, mocnych stron, talentów, predyspozycji, możliwości zarabiania, wartości, stylu życia, jaki chce prowadzić oraz jej intuicji. Pomysł spełnia wszystkie te kryteria. Kasia chce pracować jako tłumacz przysięgły języka angielskiego. Angielski zna od podszewki, od dziecka. Musiałaby zrobić kurs i zdać egzamin na tłumacza, a potem zacząć praktykę jako tłumacz. To wymaga jej dodatkowej pracy: czasu i energii przez kolejny rok. Kasia obawia się wielu rzeczy, które mają swoje źródło w jej przekonaniach o sobie, takich jak: „Nie dam rady, nie jestem wystarczająco dobra, aby zdać ten trudny egzamin”, „Jest tyle tłumaczy przysięgłych na rynku, kto mnie zatrudni?”, „Czy będę wystarczająco dobra jako tłumacz? Muszę być w tym idealna, a nie jestem”. Te przekonania skutecznie blokują Kasię przed podjęciem wewnętrznej decyzji, że idzie w tym kierunku, bo brak jej wiary w powodzenie zmiany. Jeśli masz podobnie jak Kasia, polecam Ci zrobić stop-klatkę i przepracować wszystkie ograniczające Cię przekonania, a także popracować nad poczuciem swojej wartości. To są dwa duże tematy, o których będę pisać w kolejnych postach lub przygotuję wideo na ten temat.

PRAKTYKA

Znajdź dla siebie 30 min i odpowiedz pisemnie na pytanie:

  1. Co mnie do tej pory powstrzymywało przed pójściem w nowym kierunku zawodowym?

Wypisz tutaj, co myślisz i co czujesz, kiedy masz zacząć robić to, do czego doszłaś, że będzie najlepsze zawodowo dla Ciebie. Pisz bez przerwy przez 15 min. Niczego nie poprawiaj, nie zastanawiaj się zbyt długo. Po prostu odpowiedz na pytanie, tylko zamiast w myślach, to na piśmie.

  1. Przeczytaj to, co napisałaś i sformułuj główne myśli/przekonania i emocje, które mogą blokować Cię przed zmianą.
  2. Zamień przekonanie, które Cię ogranicza, na takie, które Cię wspiera, np.:

„Nie dam rady, nie jestem wystarczająco dobra.” na „Dam radę, jestem zaradna i potrafię to zrobić.”.

Twoim zadaniem jest obserwować, kiedy ograniczające przekonanie pojawia się w Twojej głowie, w różnych sytuacjach w pracy i w domu. Staraj się koncentrować na tym, co myślisz. Kiedy przekonanie się pojawia i je zaobserwujesz, zastąp je pozytywnym przekonaniem w swoich myślach. To jest Twoje zadanie codzienne. Pamiętaj, że nie od razu będzie Ci się udawać ta sztuka, ale nie zniechęcaj się tym. Zmiana nawyków zajmuje czas, według ostatnich badań jest to średnio 66 dni. Jeśli jednak bardzo chcesz i będziesz pracować, to dasz radę.


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach