2017-01-19 15:03:34

TRUDNOŚCI Z OKREŚLENIEM POMYSŁU ZAWODOWEGO NA SIEBIE cz. 2

 

Dzisiaj będzie o trudnościach w kontekście Zasady Jeża, o której pisałam już w innym poście. Dla przypomnienia - właściwy pomysł zawodowy na Ciebie powinien zawierać w sobie 3 elementy: Twoje zainteresowania/pasje + Twoje kompetencje (mocne strony, umiejętności, talenty, predyspozycje) + możliwość zarabiania pieniędzy.

Czasem jednak bywa tak, że masz pomysł, który nie spełnia jednego z tych warunków. Przykładowo - masz pasje, talent i umiejętności w robótkach ręcznych; szyjesz, dziergasz, tworzysz piękne rzeczy. Otwierasz sklep internetowy i zaczynasz sprzedawać swoje dzieła sztuki. Sprzedajesz też wśród znajomych. Po 1,5 roku okazuje się, że nie jesteś w stanie zapłacić swoich rachunków, prowadząc taki biznes. To jest przykład z życia mojej znajomej. To, czego ona nie zrobiła, to nie sprawdziła swojego pomysłu na biznes pod kątem zapotrzebowania na rynku na produkty, które ona tworzy. Nie zweryfikowała również swojego wyobrażenia o prowadzeniu takiego biznesu z rzeczywistością.

W przypadku pracy etatowej, może się okazać, że mamy do czegoś pasje i jesteśmy w tym dobre, ale na lokalnym rynku nie ma ofert pracy, które by odpowiadały temu, co robimy. Przykład kobiety, która zadzwoniła do mnie z małej miejscowości spod Rzeszowa. Od kilku lat wykonywała zawód, w którym się spełniała, była rejestratorką medyczną w prywatnej placówce. Nastąpiła redukcja etatów i straciła pracę. Przez 6 miesięcy nie mogła znaleźć nowej pracy w tym zawodzie w miejscowości, w której mieszkała. Powód: nie było zapotrzebowania na ten zawód na lokalnym rynku. W tym wypadku jest kilka możliwości - albo szukasz tej właśnie pracy w innym mieście, albo szukasz pomysłu na inne zajęcie, które wykorzystywałoby inne Twoje zainteresowania/pasje, do których masz predyspozycje i na które jest zapotrzebowanie na rynku.

Kolejna trudność, którą chciałabym omówić w tej części artykułu, to weryfikacja Twojego wyobrażenia o danym zawodzie/pracy/biznesie z rzeczywistością. Przykład mojej klientki, która jakiś czas temu, samodzielnie poszukując pomysłu zawodowego na siebie, zrobiła kurs masażu. Wtedy bardzo jej się podobał pomysł, aby zostać zawodową masażystką. Po kursie, kiedy zaczęła praktykę, okazało się, że jest to dla niej zbyt intymny kontakt z drugim człowiekiem i źle się z tym czuła. Nie potrafiła się z tym oswoić i porzuciła ten pomysł. Nauczyła się czegoś o sobie i to doświadczenie było ważne, ale z drugiej strony miała poczucie zmarnowanego czasu. To jest metoda poszukiwania swojego pomysłu zawodowego na siebie na zasadzie prób i błędów. Można jednak sprawdzić dany pomysł na siebie lepiej, zanim się w niego zaangażujesz na 100%, zanim zrobisz kursy, szkoły, zainwestujesz swój czas, energie i pieniądze w naukę nowego zawodu. Jeśli masz już pomysł na siebie, to możesz go zweryfikować na kilka sposobów. Po pierwsze poprzez rozmowy z osobami, które dany zawód już wykonują. Znajdujesz takie osoby w swoim otoczeniu, szukasz ich przez swoich znajomych. Twoim zadaniem jest dowiedzieć się wszystkiego o pracy w tym zawodzie. Jak wygląda dzień pracy, jakie są wyzwania w danej pracy, jakie zalety. Dowiadujesz się też jakie są zarobki. Inna metodą jest praktyka w nowym zawodzie poprzez staż albo wolontariat. Chociażby na 4 h w tygodniu. Najlepiej, gdybyś miała możliwość obserwowania lub asystowania osobie, która robi to, czym Ty chciałabyś się zająć. To jest to, co ja zrobiłam, kiedy zmieniałam swój zawód na coacha. Oprócz wykonywania swojej pracy, byłam nieformalną asystentką menadżerki ds. szkoleń i uczyłam się od niej, jak prowadzić szkolenia i warsztaty. Przekonałam się też wtedy o słuszności wyboru mojej nowej ścieżki zawodowej

 

PRAKTYKA

Pamiętaj, aby wybierając pomysł na biznes, jeszcze zanim zaczniesz go wdrażać, sprawdzić zapotrzebowanie na rynku na produkt lub usługę, którą chcesz stworzyć.

Pod kątem pracy na etacie, sprawdź, czy na zawód, który rozważasz są perspektywy pracy i sprawdź, jak kształtują się tam zarobki. Czy są adekwatne do tego, czego Ty potrzebujesz?

Dodatkowo sprawdź, czy Twoje wyobrażenie o danej profesji/biznesie pokrywa się z realiami tej pracy, poprzez rozmowę z osobami, które ten zawód/biznes już wykonują.


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach