2017-02-07 18:08:32

RÓŻNICA W STYLU PRACY I ŻYCIA POMIĘDZY ETATEM, A WŁASNĄ DZIAŁALNOŚCIĄ

 

Wiele kobiet, które do mnie przychodzą nie są pewne, czy chcą dalej pracować na etacie, czy podjąć własną działalność. Wiedzą na pewno, że chcą robić coś innego zawodowo, co by dało im większe poczucie satysfakcji i sensu w ich pracy. Są i takie, które chcą być bardziej niezależne we własnej działalności, być swoim sterem i okrętem, ale obawiają się przejścia.

Doświadczyłam i pracy na etacie i we własnej działalności, dlatego mogę Ci powiedzieć z własnego doświadczenia, że podstawowe różnice pomiędzy etatem, a własną działalnością są takie:

  1. Etat to stała pensja. Czy stoisz, czy leżysz, pensja się należy.
    (Chyba, że pracujesz w systemie prowizyjnym, wtedy bardziej przypomina to własną działalność pod kątem zarabiania)

We własnej działalności zarobisz dopiero, kiedy znajdziesz odpowiednią liczbę odbiorców na Twój produkt/usługę.

Jeśli Twój pracodawca wpadnie w kłopoty finansowe, to możesz zmienić pracę. Jeśli Twoja firma nie zarobi na siebie i na Ciebie, to nie będziesz mieć z czego żyć.

  1. Na etacie masz tylko cześć odpowiedzialności za swój kawałek pracy, dział, zespół itd. Resztą zajmują się inni.

We własnej działalności masz pełną odpowiedzialność za wszystko, co robisz Ty i Twoi pracownicy, jeśli ich zatrudniasz. Ma to swoje plusy i minusy.

Pełna odpowiedzialność daje wolność wyboru oraz decyzji. Możesz decydować, z kim pracujesz, do kogo kierujesz swoje produkty i usługi, w jaki sposób pracujesz, kiedy, gdzie itp. Kiedy to mówię, to wiele kobiet nie dowierza albo się oburza. Jak to? Przecież trzeba dopasować się do klienta, klient nasz Pan, biznes to praca 24 h na dobę, bo ciągle się o nim myśli. Jeśli chcesz w taki sposób myśleć, to tak to się skończy. Natomiast kiedy masz podejście: to ja decyduję, jak będzie wyglądać mój biznes: Z kim? Co? Jak? Kiedy? To Ty świadomie kształtujesz formę, w jakiej będziesz pracować we własnej działalności.

  1. Prowadzenie biznesu, to bardzo kreatywne zajęcie, ciągle tworzysz coś w swojej głowie i przenosisz do rzeczywistości.

Na etacie nie możesz sobie dowolnie wybierać, zazwyczaj masz narzucaną jakąś wizję i politykę firmy, w której pracujesz. To zwalnia Cię z odpowiedzialności za kierunek, w którym zmierza Twój pracodawca. Masz trochę mniej swobody kreatywności. Z drugiej strony jednak zazwyczaj nie musisz się przejmować kondycją finansową firmy.

  1. Prowadzenie własnego biznesu wymaga ciągłej gotowości do tworzenia, podejmowania nowych wyzwań, wychodzenia ze swojej strefy komfortu, uczenia się i po prostu ogarniania sporej ilości spraw administracyjnych oraz marketingowych, oprócz robienia tego, co lubisz.

Innymi słowy masz zagwarantowany ciągły rozwój.

Na etacie, z rozwojem bywa różnie, a z rozwojem w kierunku, w którym Ty chcesz się rozwijać, no cóż, też bywa różnie. Często trzeba o to zawalczyć albo zmienić pracę. Jednak zaletą jest, że możesz się skoncentrować na tym, co Cię kręci i w czym jesteś dobra. Kiedy już to w sobie znajdziesz, możesz realizować to w pracy na etacie.

Zanim zdecydujesz się na własną działalność, porozmawiaj z osobami, które już ją prowadzą i dowiedz się, z czym to się je. Do tego trzeba się odpowiednio przygotować, nabyć wiedzę biznesową, zorientować na rynku etc.

Podsumowując, kiedy dochodzisz do momentu, kiedy masz już wyklarowany pomysł na to, co możesz robić zawodowo, na podstawie Twojego potencjału, zainteresowań i wartości, w następnej kolejności zastanów się, jaki styl życia chcesz prowadzić, czy na etacie, czy we własnej działalności. Różnice są kolosalne i mają wpływ na Twoje życie osobiste.

PRAKTYKA

Przed podjęciem decyzji o tym, w jakiej formie będziesz realizować Twój nowy kierunek zawodowy zalecam, abyś porozmawiała z osobami, które prowadzą własną działalność, a najlepiej taką, jaką Ty chcesz założyć. Twoim zadaniem jest znaleźć takie osoby i z nimi porozmawiać oraz nabyć odpowiednią wiedzę przygotowującą Cię do prowadzenia własnego biznesu.


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera




Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach