2017-01-19 14:20:13

PASJA – JAK JĄ W SOBIE ODKRYĆ I PO CO?

 

Kiedyś myślałam, że pasja to moje zainteresowanie, hobby, dziś wiem, że to znacznie więcej. Kiedy robie coś co lubię i sprawia mi to przyjemność np. pływanie, czy spacerowanie nad brzegiem morza, traktuje to jako hobby. Natomiast, jeśli zajmuję się czymś i zapominam o całym świecie, mając przy tym radość i satysfakcje np. kiedy rozmawiam z kimś o rozwoju osobistym i duchowym lub podróżuje, wtedy wiem, że jest to pasja.

Pasjonujące może być cokolwiek; uprawianie sportu, robienie zdjęć, czy origami, podróżowanie, zajmowanie się zwierzętami, organizowanie wydarzeń, czytanie książek, pisanie pamiętnika, poznawanie i działanie z innymi ludźmi etc. Tylko Ty definiujesz co Cię pasjonuje.

Żeby odkryć pasję trzeba pójść za głosem serca, za swoimi pragnieniami i fascynacją oraz za tym co przynosi radość i satysfakcję. Głowa Ci w tym nie pomoże, tylko serce i Twoja intuicja. Rozum (umysł) powie Ci jak należy żyć, żeby było bezpiecznie i jak wpasować się w oczekiwania tego świata. Serce powie Ci jak podążać własną drogą i jak realizować się w tym życiu, wykorzystując Twoje talenty. 

Dlaczego podążanie za pasją jest takie istotne?

Ja to widzę tak, że mamy w życiu dwie drogi. Jedna to spełnianie marzeń i celów innych, druga to podążanie własną ścieżką, a co za tym idzie realizowanie własnych celów. Pasja ukierunkowuje Cię na własną drogę.

Dobrych kilka lat temu odkryłam swoja pasję do rozwoju osobistego, psychologii i pracy z ludźmi. Nadałam kierunek swojemu życiu i pracy. Poznałam różnicę pomiędzy pracą tylko dla pieniędzy, a pracą, w której realizujesz swoje pasje oraz talenty i zarabiasz na tym, jest Ogromna. To jak różnica pomiędzy nauką nurkowania w basenie i w ocenie z rafą koralową. W pierwszym przypadku masz ograniczone pole ruchu i zobaczysz tylko płytki na dnie basenu, swoje stopy i innych ludzi, których prawdopodobnie będzie tam sporo. Druga opcja niesie ze sobą swobodę pływania na różnych głębokościach, piękne widoki na rafę i przestrzeń. To Ty decydujesz, którą opcje nurkowania wybierasz i która jest bardziej odpowiednia dla Ciebie. Tak samo jak Ty wybierasz swoją ścieżkę zawodową.

Kilka słów o talentach

Talent jest cieniem pasji, idzie za nią krok w krok. Tam gdzie jest pasja tam jest i talent, może jeszcze nie odkryty, albo nie rozwinięty, ale zapewniam Cię, że jest. Każdy z nas, bez wyjątku, ma ogromny potencjał i talent, który może wykorzystać i stać się tym kim chce, a każde inne myślenie, to tylko wymówka lub brak wiary w siebie i lęk przed nieznanym. Odnalezienie w sobie talentów i konsekwentne rozwijanie ich, nadaje inną jakość Twojemu życiu zawodowemu (i osobistemu) i sprawia, że widzisz nowe możliwości. Zaczynasz mieć pomysł na siebie i na pracę, która przyniesie Ci satysfakcję i radość każdego dnia. Czy to możliwe? Tak, bo robisz przez większość czasu to, co kochasz i w czym jesteś dobry. Wtedy, życie staje się pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Część praktyczna

Nie trać więcej cennego czasu i zacznij odkrywać w sobie to, do czego jesteś stworzony. Wsłuchaj się w siebie i przypomnij sobie swoje osiągnięcia osobiste i zawodowe z ostatniego miesiąca; co Ci się udało i z czego byłeś dumny i zadowolony, zapisz je.

Następnie, wypisz min. 10 rzeczy, które:

  • Uwielbiasz robić (pasje, hobby zainteresowania)
  • Potrafisz robić (umiejętności i Twoje mocne strony)

Jak już to napiszesz, popatrz na wszystkie swoje dokonania i mocne strony. Zobacz ile już potrafisz, ile osiągnąłeś, w czym jesteś dobry. Umieść tą listę w widocznym miejscu w Twoim domu i czytaj ją codziennie. Zbuduj na tym swoją siłę, która pozwoli Ci przezwyciężyć lęk przed zmianą. Uwierz, że to działa!

Kolejno, sprawdź ile z tego co kochasz robić i w czym jesteś dobry, realizujesz w swojej pracy. Jeśli mało, to może czas zastanowić się, czy podążasz odpowiednią dla siebie ścieżką zawodową.

Mam nadzieję, że to ćwiczenie, powtarzane co jakiś czas, przybliży Cię do Twojej pasji.


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach