2017-08-24 13:55:40

LĘK PRZED OCENĄ INNYCH I ODWAGA ŻYCIA PO SWOJEMU

 

Dzisiaj kilka słów o lęku przed oceną innych oraz odwagą do życia po swojemu. Często spotykam się z tym, że kobiety obawiają się podjąć działanie, to znaczy zmienić pracę, zawód, przejść z etatu na własna działalność, bo obawiają się tego, co powiedzą na to inni, czyli ich najbliżsi, rodzina, przyjaciele oraz współpracownicy i przełożony w obecnej firmie.

Przykładowe myśli:

- „Rodzice pomyślą, że chyba mi się w głowie pomieszało, że chcę otworzyć własną firmę!”

- „Jak zareaguje mój mąż? Może mu na razie nie powiem o tym, co zamierzam.”

- „Jeśli teraz powiem, że zmieniam zawód, ale nie uda mi się, to będą się ze mnie śmiać w duchu i będzie mi wstyd.”

- „Co oni sobie pomyślą, kiedy odejdę z pracy?”

- „Jak mam zostawić mój zespół, skoro tak na mnie polegają?”

- „Szef będzie zły, kiedy się dowie. Już widzę jego minę.”

To są wszystko myśli, związane z lękiem przed oceną innych i przyprawiają nas o ból głowy. Sprawiają też, że często trzymamy w wielkiej tajemnicy fakt, że chcemy dokonać zmiany zawodowej. W rezultacie to, co ma stanowić pozytywną zmianę w naszym życiu, postrzegamy jako coś negatywnego, temat tabu.

Tymczasem zmiana to jest coś naturalnego. To, że chcesz zrobić zmianę zawodową, to znaczy, że się rozwijasz umysłowo, emocjonalnie, duchowo, po prostu rozwijasz się jako istota ludzka. To znaczy, że zadajesz sobie istotne pytania: Czego chcę dla siebie? Co mam w życiu do zrobienia? Jak mogę najlepiej wykorzystać mój potencjał w pracy? Pracodawca, który wstrzymuje Twój rozwój albo nie chce o nim słyszeć, nie jest odpowiedni dla Ciebie.

Podobnie jest z osobami, które krytykują Cię za to, kim jesteś i co robisz - robią to, bo im na to pozwalasz. Postaw swoje granice. Jedną z granic, które kiedyś postawiłam innym było „Nie krytykuj mojego postępowania, tak jak ja nie krytykuję Twojego”. Aby nie być krytykowanym, trzeba przestać krytykować innych i skierować uwagę na siebie.

Pamiętaj, Twoja ocena jest najważniejsza, nie to, jak inni oceniają Ciebie. To jest Twoje życie i żyj tak, jak Ty uważasz za słuszne, niezależnie od tego, co myślą o tym inni.


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach