2017-10-02 17:13:37

JAK ZNALEŹĆ POCZUCIE SENSU W ŻYCIU?

 

Jednym z elementów pracy w zgodzie ze swoim potencjałem jest dojście do tego, czego ja tak naprawdę chcę w życiu i przekucie tego w swój kierunek zawodowy. Jednak aby to zrobić, trzeba odnaleźć to, co nadaje sens Twojemu życiu i co oznacza dla Ciebie praca z sensem.

Moim zdaniem nie ma czegoś takiego, jak uniwersalny sens życia, chociaż niektórzy tak twierdzą. Zadaniem każdego z nas jest odnalezienie swojego własnego sensu życia i pracy.

Co więcej, ten sens zmienia się w trakcie naszego życia. W trakcie jak dojrzewamy, zdobywamy nowe doświadczenia, zmienia się nasze podejście do kluczowych spraw, nasze wartości, zmienia się też to, co nadaje sens.

Co innego jest dla nas ważne, kiedy mamy 15 lat, co innego, kiedy mamy 25, 40 czy 60 lat.

 

Dla mnie poczucie sensu oznacza m.in., że to, co robię, jak żyję i jak pracuję, ma dla mnie znaczenie, czuję, że jest ważne dla mnie. Oznacza to też, że ja czuję się ważna i to, co robię w życiu, postrzegam jako istotne.

Jesteś ważna, jesteś wartościowym człowiekiem, kobietą, pracownikiem. Jeśli nie masz tego poczucia, to znaczy, że musisz lepiej poznać siebie i swoją wartość. Wtedy poczujesz się ważna. To nie znaczy lepsza od innych, tylko ważna dla siebie, aby Twoje zdanie i to, co robisz, liczyło się bardziej od tego, co mówią i robią inni ludzie. Chodzi o dojście do takiego przekonania: „Ja jestem ważna i to, co robię, jest dla mnie ważne, istotne.”

Poczucie ważności osiągasz wtedy, kiedy bez skrępowania uznajesz, że jesteś najważniejszą osobą w swoim życiu. Tylko nie zrozum mnie źle, to nie oznacza egoistycznego podejścia w stylu: tylko ja i moje zdanie się liczy, a resztę mam w poważaniu. To oznacza, że czujesz, że Ty odgrywasz główną rolę w swoim życiu, że żyjesz najpierw dla siebie, a potem dla innych. Najpierw dbasz o swoje szczęście, a potem o szczęście innych. Dlatego że jeśli Ty nie jesteś szczęśliwa, to nie możesz dać szczęścia innym. Z pustego nie nalejesz. Prawo króla Salomona, które jest też moją prawdą. Dlatego najpierw poczuj się pełna.

Dobrze znam to uczucie pustki w środku, uczucie, że jestem warta tyle, ile mam na sobie, poczucie, że mój wygląd, moje osiągnięcia w pracy i status społeczny świadczą o mojej wartości. Kiedy byłam chora albo nie układało się w sprawach zawodowych czy osobistych, to moje poczucie własnej wartości było na -10. To jestem ja sprzed 7 lat.

Pamiętaj, że jesteś Wartościowym człowiekiem, niezależnie od tego, jak wyglądasz, czy jesteś zdrowa, ile zarabiasz, czy masz dzieci, męża i duży dom, czy nie masz. Twoja wartość jest w Tobie.

Jeśli masz uczucie pustki w środku i nieważności, to tylko dlatego, że jeszcze nie wiesz, kim jesteś, bo nie poznałaś jeszcze swojej wewnętrznej wartości. Do czego mocno Cię zachęcam.

Są na to różne metody takie jak: codzienna praca nad sobą, książka, praca z ciałem, medytacja, joga, podróże, warsztaty, kursy, terapia, coaching. Wszystkie te metody wypróbowałam i polecam.

Sens nadaje również poczucie ważności tego, co robisz w życiu.

To, co ważne dla Ciebie, zmienia się w ciągu Twojego życia, więc aktualizuj to. Zadawaj sobie co roku pytania: Co jest dla mnie ważne teraz? Jak chce prowadzić moje życie? Z kim, gdzie, jak chcę je budować?

W kontekście pracy zadaj sobie pytania: Co jest ważne dla mnie w pracy? Na czym mi zależy? Co takiego robię w pracy, co jest dla mnie ważne, a co straciło na ważności i już nie chcę tego robić?

 

Co jeszcze daje poczucie sensu z mojej perspektywy? Mówię o tym w nagraniu wideo FB Live „Odnajdź sens Twojej pracy i życia” z 26.06.2017, które znajdziesz w grupie na Facebooku „Społeczność Spełnij Się Zawodowo”. Dołącz tutaj https://www.facebook.com/groups/1535868296706546/?ref=bookmarks, do grupy kobiet, które poszukują pomysłu zawodowego na siebie, chcą dokonać swojej zmiany zawodowej i pracować z satysfakcją.


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach