2017-08-24 13:31:45

JAK WYTRWAĆ W ZMIANIE ZAWODOWEJ?

 

Zmiana zawodu czy zmiana z etatu na własną działalność wymaga czasu. To się nie dzieje z miesiąca na miesiąc.

Jeśli zmieniasz zawód po tym, jak masz już określony swój kierunek zawodowy, musisz uzupełnić wiedzę, a czasem również i doświadczenie, aby móc ten zawód wykonywać. Z pomocą przychodzą Ci liczne formy kształcenia w formie kursów, szkoleń, szkół podyplomowych zarówno publicznych i prywatnych. Statystycznie potrzebujesz od pół roku do dwóch lat, w zależności od Twojej obecnej wiedzy, aby dokształcić się w wybranym przez Ciebie zawodzie.

Zdobycie doświadczenia do nowego zawodu, podczas kiedy jeszcze pracujesz w swojej obecnej pracy, może ułatwić Ci zdobycie zatrudnienia w wybranym zawodzie. Jednak jest wiele osób, które są przyjmowane do pracy bez doświadczenia w zawodzie, np. na stanowiska młodszego specjalisty albo asystentki.

Z tych powodów zmiana zawodowa może Ci zająć od roku do nawet trzech lat. Zajmie tyle czasu, ile potrzebujesz. Wszystko zależy od tego, jaki jest to zawód, jakie są do niego potrzebne kwalifikacje, doświadczenie, jak również od Twojego poczucia gotowości do podjęcia nowej pracy.

Jeśli dodatkowo decydujesz się na własną działalność, dodaj do tego m.in. pół roku przygotowania do prowadzenia własnej działalności.

Jak wytrwać w zmianie zawodowej?

Dla mnie jako osoby, która taką zmianę przeszła, pomocne było to, że miałam jasno określony cel i wiedziałam, po co to robię. Zmiana ma przynieść korzyści, takie jak: satysfakcja w pracy, samorealizacja, rozwój i odpowiednie zarobki i tak się dzieje. Zawsze pomagał mi też plan działania. Kiedy wiem co, jak i kiedy mam robić i trzymam się tego, to trudniej jest o wymówki typu: nie mam czasu, nie chce mi się, obawiam się, więc nie spróbuję itp.

Przyznaję, że wytrwać w zmianie nie jest łatwo. Od momentu, kiedy odkryłam swoją misję w życiu, moja zmiana zawodowa zajęła mi 2,5 roku, od pracy jako specjalista w szeroko rozumianej administracji korporacyjnej do własnej działalności w zawodzie coacha i trenera zmiany zawodowej.

Przez te 2,5 roku, szczerze mówiąc, nie było lekko… ale było Warto. Nie zliczę, ile razy pomyślałam, że nie dam rady i to się nie uda, kiedy coś nie szło po mojej myśli. Kiedy się nie udawało. Jednak nie poddałam się i dzięki temu jestem tu, gdzie jestem i robię to, do czego czuję powołanie.

Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia poprzez działanie i swoją pracę. Ważne, abyś nie poddawała się, pomimo trudności i niepowodzeń. To one sprawią, że z tej zmiany wyjdziesz silniejsza, pewniejsza siebie, bogatsza o nowe doświadczenia.

Pracuj nad pozytywnym nastawieniem do tego, co Ci się przytrafia, nad swoim poczuciem własnej wartości, nad wiarą w siebie, nad akceptacją tego, że nie wszystko się od razu udaje i otaczaj się ludźmi, którzy będą Cię rozumieć i wspierać.

Nie poddawaj, bądź wytrwała pomimo trudności, a odbierzesz nagrodę. Spełniaj swoje marzenia i cele zawodowe. Odwagi!


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach