2017-01-19 14:56:06

JAK WYGLĄDA OPÓR PRZED DZIAŁANIEM W ZMIANIE I CO MOŻESZ Z NIM ZROBIĆ?

 

Znasz to uczucie Oporu, kiedy masz znaleźć 20 min czasu w ciągu dnia tylko dla siebie i w tym czasie przemyśleć: Twój plan poszukiwania pomysłu (zawodowego) na siebie, popracować nad Twoimi mocnymi stronami, przeczytać książkę rozwojową, zrobić ćwiczenie, które zadałam Ci w tej grupie, zrobić plan działania zmiany, badanie zapotrzebowania na rynku, na Twoją nową pracę/biznes, albo cokolwiek, co jest Ci teraz potrzebne na Twoim etapie zmiany zawodowej? Przypominam, że zmiana zawodowa w moim słowniku, to zmiana, na końcu której pracujesz z pasją, wykorzystujesz swoje mocne strony/talenty i zarabiasz na tym.

Czy zastanawiałaś się z czego wynika ten Opór, co się za nim kryje? Też go doświadczam w różnych sytuacjach zawodowych. Opór w mojej zmianie zawodowej najczęściej wynikał z kilku przyczyn:

  1. Obawiam się tego, co mam zrobić, bo to mnie przerasta. Chcę zrobić za dużo naraz i natychmiast.

Polecam: Podziel to, co masz zrobić na etapy, czyli na tygodnie, miesiące, jeśli trzeba, to lata. Zmiana zawodowa to nie „Piece of cake”, a raczej zrobienie 5 kg tortu z wisienką na czubku.

  1. Mam przekonanie pt: „Nie dam rady tego zrobić. Na pewno nie sama” albo „Nie nadaję się do tego”

Polecam: Pracuj nad przekonaniami o sobie i nad poczuciem własnej wartości. Kup książkę, idź na warsztat, coaching itp. To jest głębsza praca indywidualna nad sobą.

  1. Brakuję mi wiary w powodzenie mojego przedsięwzięcia. A kiedy myślę, że się nie uda, to zmniejszam prawdopodobieństwo powodzenia tego, co chcę zrobić.

Polecam: Pracuj na mocnych stronach. Uświadom sobie, w czym jesteś dobra, do czego masz talent, Twoje pasje i wartości.

  1. Obawiam się porażki. Myślę „A co jeśli mi się nie uda?”

Polecam: Wizualizuj swój sukces – jak on będzie wyglądać, jak będziesz się czuć, jak to pozytywnie wpłynie na Twoje życie. Nie skupiaj się na możliwej porażce, tylko załóż sobie, że Ci wyjdzie i dasz radę. Powtarzaj to sobie, za każdym razem, kiedy nachodzą Cię wątpliwości. Znajdź też przykłady Twoich dotychczasowych sukcesów zawodowych. Jeśli dawałaś sobie radę do tej pory, to dlaczego miałoby Ci się nie udać z kolejnym wyzwaniem?

  1. Brak dostatecznej motywacji do działania

Polecam: Znajdź dla siebie samej silne argumenty, PO CO to robisz? Jakie będziesz mieć z tego korzyści? Wypisz swoje priorytety w życiu na ten czas i umieść to, nad czym teraz pracujesz w pierwszej trójce. Jeśli nie masz na coś czasu, tzn. że to nie jest Twoim priorytetem i z jakichś powodów nie chcesz teraz tego robić.

  1. To co robisz może nie być Twoje. Może jesteś pod czyjąś presją, z której nie zdajesz sobie sprawy? Tobie musi zależeć na „tym”, bo jeśli np. Twojemu mężowi/partnerowi zależy bardziej niż Tobie, to nigdy nie znajdziesz w sobie motywacji i chęci, aby „to” zrobić.

 

PRAKTYKA

Weź na tapetę wyzwanie zawodowe, z którym się teraz mierzysz, nazwij je, zapisz je w jednym zdaniu. Następnie, zadaj sobie pytanie: dlaczego to mi sprawia trudność i nie robię tego, co powinnam (na czym mi zależy)? Co mnie powstrzymuje przed: działaniem/zmianą?

Jak zrobić to ćwiczenie? Proponuję Ci 3 sposoby:

  1. Zadaj sobie pytania i odpowiedz na nie na piśmie. Wyobraź sobie, że odpowiadasz i piszesz do swojej przyjaciółki.
  2. Nagraj swoje odpowiedzi na te pytania np. na dyktafon w telefonie, a potem je odsłuchaj.
  3. Porozmawiaj o tym z zaufana osobą, która Cię wysłucha i nie będzie Cię oceniać.

Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach