2017-01-19 14:37:00

JAK UTRZYMAĆ MOTYWACJĘ DO ZMIANY ZAWODOWEJ?

Jest oczywistym, że aby zmienić swoją sytuację zawodową (zmiana zawodu/otwarcie własnej działalności) trzeba mieć potrzebę i tego naprawdę chcieć. Jednak na własnej skórze przekonałam się, że chcieć, to nie znaczy móc. To jest proces długofalowy, który należy liczyć w latach, dlatego naucz się sama siebie motywować.

Oto moje wskazówki, jak zmotywować się do działania w zmianie.

 

  1. Określ swój cel i stwórz plan działania

Żeby skupić swoją uwagę, polecam Ci mieć jasno określony cel i rozpisać sobie plan działań z terminami, które doprowadzą Cię do Twojego celu. Zmianę zawodową należy podzielić na etapy, aby Cię nie przytłoczyła. Jest etap poszukiwań swojego kierunku zawodowego, kiedy go już znajdziesz, przechodzisz do etapu działania w kierunku zmiany.

W etapie poszukiwań możesz podjąć działania w zakresie poznawania siebie – próbuj różnych rzeczy, które Cię ciekawią, idź za swoimi zainteresowaniami, rozwijaj swoje hobby i pasje; zmieniaj stanowiska pracy, obserwuj, co bardziej lubisz robić, a co mniej, do czego masz dryg, a do czego się nie nadajesz. Odnajdź to, co Cię fascynuje i sprawia Ci radość. Kiedy już to znajdziesz, rozwijaj to i bądź w tym coraz lepsza.

Na etapie działania w kierunku zmiany najczęstszym działaniem jest uzupełnianie po pierwsze wiedzy przydatnej do nowego zawodu (kursy, szkolenia, lektury, szkoły) oraz zdobywanie praktyki. To jest etap, który będzie wymagał od Ciebie czasu, energii i wytrwałości. Polecam na tym etapie budować swoją motywację m.in. poprzez określenie swoich celów szczegółowych, które doprowadzą Cię do Twojego celu głównego.

 

  1. Zrób listę korzyści po osiągnięciu Twojego celu

Kolejna rzecz, którą możesz zrobić, kiedy tracisz motywację, to przypomnienie sobie, po co robisz to, co robisz, jaką będziesz mieć nagrodę i jakie korzyści, kiedy zrealizujesz swój cel. Na przykład: Jak będziesz się czuć, kiedy „to” zrobisz? Jak zmieni się Twoje życie na lepsze? Zrób listę korzyści, zapisz sobie wszystkie, które przychodzą Ci do głowy i wracaj do tej listy zawsze wtedy, kiedy czujesz, że Ci się nie chce. Uwaga: Korzyści muszą do Ciebie przemawiać, żeby Cię motywowały.

Uwaga: Jeśli trudno Ci znaleźć te korzyści, to znaczy, że albo możesz nie być jeszcze gotowa na zmianę, albo postawiłaś sobie niewłaściwy dla Ciebie cel, albo działają Twoje przekonania, które blokują Cię przed zmianą.

 

  1. Znajdź motywujące grupy, spotkania grupowe lub indywidualne

Znajdź grupę ludzi i środowisko, które będą Cię wspierać i motywować do zmiany zawodowej i do podejmowania działań. Motywujące mogą być grupy na Facebooku, spotkania grupowe na żywo oraz indywidualne, np. coaching lub mentoring.

 


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach