2017-07-10 10:50:46

JAK POŁĄCZYĆ OBECNĄ PRACĘ ZE ZMIANĄ ZAWODOWĄ?

Jeśli masz już pomysł na siebie, na swoją przyszłą prace lub działalność, to polecam Ci zdobyć pierwsze doświadczenia w nowym zawodzie, aby przekonać się na 100%, czy jest on dla Ciebie.

To wymaga od Ciebie już większego zaangażowania, działania oraz Twojego czasu.

DOBRE PRAKTYKI

Przykładowo, jeśli wybrałaś dla siebie zawód organizator wycieczek/przewodnik, to aby przekonać się w praktyce, jak taka praca wygląda, możesz podjąć poniższe działania.

Poszukaj zatrudnienia w biurze podróży w formie:

  1. Pracy
  2. Stażu lub praktyk
  3. Asystentki przewodnika, od którego będziesz się uczyć

 

Jeśli pracujesz na etacie i na razie nie możesz z tej pracy zrezygnować, ale jednocześnie chcesz spróbować nowego zawodu, to możesz rozważyć poniższe opcje.

a. Wykorzystaj swoje obecne miejsce pracy do praktyki w nowym zawodzie. Poszukaj możliwości dodatkowego zajęcia w obszarze, który Cię interesuje. Polega to na tym, że np. oprócz wykonywania swojej pracy, przez kilka godzin w tygodniu zajmujesz się organizacją wyjazdów, wycieczek, delegacji w swojej firmie. To wymaga zgody Twojego przełożonego, jednak warto poszukać takiej możliwości.

b. Zbierasz doświadczenie po swoich godzinach pracy, wieczorami i w weekendy jako freelancer. Na przykład organizujesz wycieczki dla swoich znajomych i ich znajomych lub robisz to w ramach wolontariatu dla jakiejś fundacji. Tym samym sprawdzasz się w tej pracy i zdobywasz doświadczenie.

Możesz też po swoich godzinach pracy udzielać się jako freelancer z niskopłatnymi klientami indywidualnymi. Stawki są niskie, wręcz symboliczne, bo dopiero się uczysz. Nie musisz zakładać do tego działalności.

c. Obniżasz wymiar swojego zatrudnienia do ¾ etatu. Pozostałą ¼ wykorzystujesz na zbieranie doświadczenia w nowym zawodzie poprzez zatrudnienie na ¼ etatu, praktyki, staż etc.

d. Jeśli Twoja obecna praca jest wymagająca psychicznie i/lub fizycznie i nie masz możliwości pracowania mniej, to zmień ją na inną, w wymiarze ¾ etatu. Na taką, która nie będzie Cię tak obciążać, a wręcz będzie dla Ciebie lekka. Resztę czasu wykorzystaj na pracę w nowym zawodzie.

W tym wypadku, będzie Ci potrzebne nastawienie, że to tylko tymczasowe rozwiązanie i robisz to po to, aby mieć więcej czasu i energii na zdobycie doświadczenia do Twojego nowego zawodu organizatora wycieczek.

Jeśli zdecydujesz się na ten etap weryfikacji, to już jesteś jedną nogą w nowym zawodzie. Jednak zawsze masz możliwość wycofać się z tego pomysłu. Jeśli po zebraniu kilku doświadczeń uznasz, że to jednak nie jest zajęcie dla Ciebie, to zawsze masz prawo, aby ten pomysł porzucić. Weryfikujesz wtedy następny w kolejności pomysł zawodowy na siebie.


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach