2017-01-19 15:08:45

JAK OKREŚLIĆ TEN WŁAŚCIWY POMYSŁ ZAWODOWY NA SIEBIE?

 

Pomysł na właściwy kierunek zawodowy powinien zawierać w sobie 3 elementy jednocześnie:

1. Pasje/zainteresowania.

2. To, w czym jesteś dobra albo w czym masz talent (kompetencje).

3. To, co może przynieść Ci korzyści materialne (pieniądze).

 

Aby zacząć generować pomysły na swój kierunek zawodowy, zapytaj siebie w pierwszej kolejności:

- co tak naprawdę chcę w życiu robić?

- o czym marzę, czego pragnę dla siebie?

- co bym robiła w życiu, gdybym miała zabezpieczenie finansowe i nie bała się? Nie myśl o tym, co byś robiła dla pieniędzy, tylko co byś robiła, bo sprawia Ci to radość, satysfakcję, może jest Twoja pasją/zainteresowaniem?

Wypisz wszystko, co Ci przyjdzie do głowy. Zapisz swoje pomysły, nawet te szalone.

Takie ćwiczenie otwiera Cię na nowe, wskazuje na to, czego chcesz oraz na to, co robisz w swoim życiu naturalnie i z zainteresowaniem. Każdą z nas co innego fascynuje, kręci, sprawia radość i satysfakcję. Warto też poszukać, co lubisz/lubiłaś robić w swojej obecnej pracy i w poprzednich oraz w swoim czasie wolnym. I tu pojawia się pierwszy element pomysłu zawodowego na siebie, czyli Twoje pasje/zainteresowania (I filar).

Następnie Twoje zainteresowania należy połączyć z tym, w czym jesteś dobra, do czego masz naturalny talent (II filar). Z połączenia Twoich zainteresowań i kompetencji tworzą się już zalążki pomysłów zawodowych.

O co chodzi w tym połączeniu?

Na początku tworzysz jedną listę wszystkich Twoich zainteresowań, tego, co Cię interesuje w pracy i poza pracą, tego, co lubisz, co sprawia Ci radość. Tego jest naprawdę dużo w Twoim życiu. Zbyt dużo, żeby zanalizować to w głowie i tylko przemyśleć, dlatego spisz to wszystko.

Następnie tworzysz drugą listę z Twoimi kompetencjami, czyli wypisujesz wszystkie Twoje umiejętności, to, co potrafisz, w czym jesteś dobra albo czujesz, że masz do tego predyspozycje i talenty (nawet jeśli nie robisz jeszcze czegoś świetnie, to zawsze możesz się nauczyć, jeśli czujesz, że masz do tego talent i chcesz).

Kolejno znajdujesz punkty wspólne w tym, co Cię interesuje i w czym czujesz się mocna albo masz w tym talent. Kolejny etap polega na tym, że robisz swoje badanie pt. w jakich zawodach, pracach, działalności wykorzystuje się zainteresowania i kompetencje, którymi ja dysponuję? W ten sposób generujesz pomysły zawodowe, które wykorzystują Twój potencjał na bazie Twoich zainteresowań i kompetencji. Wypisz pomysły na prace, zawody, lub pomysły na biznes, wszystkie, jakie przyjdą Ci do głowy w oparciu o Twoje zainteresowania i kompetencje. Możesz to zrobić sama lub z zaufaną osobą.

Kiedy masz już spisane te pomysły na to, co byś mogła i chciała robić zawodowo, wtedy sprawdzasz je pod kątem możliwości zarabiania pieniędzy (III filar). Czy w pracach i zawodach, które mam na swojej liście, są możliwości pracy na lokalnym rynku i czy zarobię tyle, ile potrzebuję? Jeśli zmierzasz ku własnej działalności, to generujesz pomysły na biznes – produkty i usługi oparte na Twoich zainteresowaniach/pasjach i kompetencjach. Potem sprawdzasz je na rynku, czy jest na nie zapotrzebowanie, czyli czy Twój potencjalny klient Ci za nie zapłaci.

Podstawowa weryfikacja pomysłu zawodowego na siebie obejmuje te trzy powyższe kryteria Zasady Jeża, tzn. pomysł nadaje się do dalszej weryfikacji, jeśli je spełnia.

Co dalej?

To jeszcze nie koniec weryfikacji Twojego nowego kierunku zawodowego (pomysłu, na prace, zawód, własną działalność). Zostanie Ci kilka pomysłów, które spełniają wszystkie trzy kryteria Zasady Jeża jednocześnie i które poddajesz dalszej weryfikacji.

Istotne, według mnie, jest rozważenie, czy pomysł jest zgodny z Twoimi wartościami, tzn. czy wykonując tę pracę będziesz w zgodzie ze sobą i tym, co dla Ciebie najważniejsze. Aby to zrobić, powinnaś skonfrontować pomysł na pracę, zawód na biznes, które stworzyłaś, z rzeczywistością, tzn. czy tego rodzaju praca w praktyce wygląda tak, jak ją sobie wyobrażasz? Rozważ również, czy to, co rozważasz, jest zgodne ze stylem życia, który chcesz prowadzić. Praca na etacie, a prowadzenie własnej działalności, to dwie, zupełnie różne formy pracy, które mają większy lub mniejszy wpływ na Twoje życie osobiste.

Kiedy masz już wybrany jeden pomysł i jesteś do niego przekonana, pozostaje Ci postawić sobie cel, zrobić plan działania i działać konsekwentnie do momentu, aż go osiągniesz i zdobędziesz swoją wymarzoną pracę, zawód lub otworzysz własną działalność.

Ufff…sporo tego. Jednak warto pochylić się nad tym, bo robisz to po to, aby w przyszłości uniknąć rozczarowania i poczucia, że wybrałaś nietrafnie i straciłaś swój cenny czas.

Przepis na Pomysł jest prosty, ale wykonanie nie jest łatwe. Dlatego, że wymaga od Ciebie świadomego poznania siebie, czyli po pierwsze uświadomienia sobie Twoich zainteresowań i pasji. Wymaga również od Ciebie odkrycia w sobie Twoich mocnych stron, Twojej siły, Twojego potencjału. Każdy, bez wyjątku, ma potencjał, który może realizować w swojej pracy, a lista Twoich mocnych stron to nie 10, tylko 50 i 100! Pytanie: czy je w sobie dostrzegasz? Jeśli widzisz głównie swoje niedociągnięcia, to czeka Cię wewnętrzna praca nad tym, aby je dostrzec, bo dopiero wtedy będziesz w stanie określić właściwy dla Ciebie kierunek zawodowy, a następnie dokonać zmiany.

To da się zrobić, wiem z własnego doświadczenia zmiany zawodowej, innych osób, które spotykam oraz moich klientek, którym pomagam przejść przez ten proces odnalezienia właściwego pomysłu zawodowego na siebie i mentalnego przygotowania się do zmiany.

Jeśli poszukujesz właściwego pomysłu zawodowego na siebie (niezależnie, czy w pracy na etacie, czy we własnej działalności); jeśli chciałabyś zgłębić ten temat oraz dowiedzieć się więcej o procesie zmiany zawodowej, to zapraszam Cię na cykl webinarów wiedzowych, które potrwają od 01.02 do połowy marca.

 

Chcę dowiedzieć się więcej o webinarach


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach