2017-02-07 17:51:23

JAK OKREŚLIĆ SWOJE CELE NA 2017 ROK, TAK ABY JE ZREALIZOWAĆ?

 

Moim rytuałem pod koniec roku jest podsumowanie mijającego roku i określenie celów na kolejny.

Po co to robię? Dlatego że dzięki temu nadaję świadomy kierunek moim działaniom. Odpowiadam sobie na pytania, czego chcę, aby moje życie było bardziej spełnione, szczęśliwe i sensowne oraz jak to osiągnę.

Najbardziej polarną metodą określania celu, której również używam, jest metoda SMART.

Według tej metodologii cel, który określisz powinien być:

 • Specific / Simple – konkretny i prosty (zapisany w jednym zdaniu i dotyczący jednego obszaru Twojego życia, np. zawodowego)
 • Measurable – mierzalny ilościowo i jakościowo (Po czym poznasz, że osiągnęłaś Twój cel?)
 • Achievable / Attractive – ambitny i atrakcyjny (Cel ma być dla Ciebie wyzwaniem, które z chęcią podejmiesz)
 • Realistic – realny do osiągnięcia (Cel ma być możliwy do osiągnięcia przez Ciebie…)
 • Timebound – umieszczony w czasie (… w czasie, który sobie założysz)

Ponadto, cel powinien być napisany w trybie dokonanym i formie pozytywniej. Nie używamy słowa NIE.

A teraz kilka słów ode mnie, zanim podam Ci przykłady celów postawionych według metody SMART. Aby cel motywował Cię do działania, powinien być zgodny z Tobą, Twoimi wartościami i z tym, czego Ty Pragniesz. Cel ma być Twój, zamiast podsunięty przez kogoś z rodziny czy Twojego szefa. Często jest tak, że realizujemy nie swoje cele, szczególnie kiedy pracujemy dla kogoś. Dlatego uważaj, jaki cel sobie stawiasz. Zastanów się, czy to jest Twój cel, czy narzucony Ci przez Twojego pracodawcę? Czy na pewno chcesz awansu, jeśli kosztem ma być zabranie dodatkowej godziny z Twojego czasu prywatnego na rzecz pracy? Czy chodzi Ci o awans, czy tak naprawdę o możliwości rozwoju? Czy na pewno chcesz otworzyć własną działalność, dlatego że nie dogadujesz się z szefem i masz dość polityki swojej firmy?

Stawiając sobie cel, bądź świadoma, CZEGO TY CHCESZ i PO CO chcesz To zrobić. Cel ma nieść obietnicę nagrody, którą dostaniesz, kiedy osiągniesz swój cel. Dlatego, uświadom sobie, co dobrego, jakie korzyści przyniesie Ci osiągnięcie Twojego celu. Korzyści mogą być natury materialnej, np. finansowe, albo niematerialnej, np. emocjonalne, mentalne. Przykłady korzyści niematerialnych: lepsze samopoczucie, zadowolenie z siebie, radość, duma, ulga, spokój wewnętrzny, większa pewność siebie, większa wiara w swoje możliwości etc.

Kiedy już wiemy, czego chcemy, łatwiej jest nam postawić sobie cel. Jednak nawet jeśli nie wiemy, to również możemy postawić sobie cel, aby się tego dowiedzieć. Twoim celem na kolejne 3 miesiące może być np. poukładanie sobie w głowie i w sercu tego, czego Ty chcesz dla siebie w obszarze zawodowym. Przykład takiego celu: Jest 01.03, a ja wiem czego chcę dla siebie w obszarze zawodowym i co mam dalej robić.

PRZYKŁADY NIEPOPRAWNIE POSTAWIONYCH CELÓW

 1. Chcę odnaleźć swój kierunek zawodowy w ciągu dwóch tygodni. (Raczej nierealne. To zajmuje więcej czasu. Zależy, na jakim etapie swoich poszukiwań jesteś. Z doświadczenia, potrzebujesz przynajmniej ok. miesiąca-trzech, jeśli intensywnie poszukujesz odpowiedzi oraz przy wsparciu innych osób.)
 2. Chcę lepszą pracę w Nowym Roku 2017. (Niekonkretnie. Co to znaczy lepsza praca dla Ciebie? W jakim czasie konkretnie chcesz ją znaleźć?)
 3. Otworzę własną działalność 01.02.2017 i będę zarabiać 4 tys. zł po pół roku. (Mało prawdopodobne, jeśli masz tylko mglisty pomysł na biznes. To jest realne tylko, jeśli masz już konkretny i sprawdzony pomysł na biznes i od jakiegoś czasu już zdobywasz wiedzę na temat prowadzenia działalności Twojego rodzaju i ją wdrażasz.)
 4. Chcę być niezależna finansowo do końca przyszłego miesiąca. (Realne tylko, jeśli wiesz jak to zrobić, masz konkretny plan działania i zasoby do jego realizacji.)

 

PRZYKŁADY POPRAWNIE POSTAWIONYCH CELÓW

 1. Jest 01.04.2017 r., a ja wiem, co chcę robić zawodowo i podjęłam pierwsze kroki w nowym kierunku.
 2. Jest 01.05.2017 r., a ja mam za sobą pierwszy dzień w nowej pracy.
 3. Jest 01.07.2017 r., a ja zarabiam 4 tys. zł miesięcznie i sama się utrzymuję.

Adekwatnie stawiamy cele w obszarze osobistym. Obszar zawodowy zawsze ma wpływ na osobisty i na odwrót. Dla mnie obydwie sfery są równie ważne, na ten moment. Dlatego zawsze pod koniec roku wyznaczam sobie cele na nowy rok, zarówno w obszarze zawodowym, jak i osobistym. Oceniam też, czy ze sobą nie kolidują. Przykład z mojego życia. Moim celem na 2017 jest kupno mieszkania z mężem. Jednocześnie, moim celem zawodowym jest rozwinięcie w konkretny sposób mojej działalności w obszarze on-line do października 2017. (Już niedługo będę Was zapraszać na moje pierwsze webinary, czego nie mogę się doczekać : )

Sprawdzam, czy moje cele są realne i czy nie kolidują ze sobą. Oceniłam, że mogę zrealizować obydwa, bo mam na to (a jeśli nie mam na ten moment, to zorganizuję) wystarczające zasoby materialne oraz niematerialne, takie jak np. czas, energię, motywację i wspierających bliskich.

 

PRAKTYKA

Twoim zadaniem jest określenie Twoich celów w Twoim obszarze zawodowym oraz osobistym na 2017 r. według metody SMART. Pamiętaj, że aby cel Cię motywował powinien być wyrażony w jednym zdaniu, dotyczyć jednego obszaru, np. zawodowego, mieć datę oraz być dla Ciebie wyzwaniem.

Następnie powiedz o swoim celu bliskiej osobie, która wesprze Cię w Twoim zamiarze.  Możesz też napisać swój cel pod tym postem.

Pamiętaj, że cel w Twojej głowie nie ma takiej mocy, jak cel, który jest zapisany i wypowiedziany.


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach