2017-02-07 18:01:20

CO SIĘ DZIEJE, KIEDY NIE PRACUJESZ W ZGODZIE ZE SOBĄ I TWOIMI WARTOŚCIAMI?

 

Ostatnimi czasy to hasło staje się popularne w kręgach rozwojowych: „Pracuj w zgodzie ze sobą i z Twoimi wartościami.”. Co to w ogóle znaczy?

Różne są definicje wartości. Generalnie wartości można określić jako cechy, zachowanie lub normy niezwykle cenne i pożądane przez jednostkę czy społeczeństwo.

Wartości są tym, co jest dla nas ważne i czym kierujemy się w naszym życiu, zachowaniu, w naszych wyborach, w relacjach z innymi itd.

Przykładowo Twoją wartością jest „sprawiedliwość”, a Ty i Twoi współpracownicy są niesprawiedliwie traktowani przez Waszego szefa. Kiedy dodatkowo jesteś zachęcana przez firmę do niesprawiedliwego/nieuczciwego traktowania swoich pracowników, wtedy pracujesz wbrew swojej wartości, którą jest „sprawiedliwość”.

Jeśli kiedyś pracowałaś wbrew swoim wartościom, to na pewno wiesz, jakie to może dawać poczucie winy, porażki, złości i frustracji, smutku. W rezultacie może się to objawiać zniechęceniem  do dalszej pracy.

Jeśli więc masz takie odczucia w swojej pracy, to jednym z powodów może być to, że pracujesz niezgodnie z Twoimi wartościami.

Działania zaradcze w tej sytuacji mogą być różne np. praca nad zmianą Twojej postawy wobec tego, co się dzieje, praca nad Twoją asertywnością, rozmowa z szefem i ze współpracownikami, zmiana działu, zmiana firmy itd. Jednak nie podejmiesz właściwego działania, dopóki najpierw nie zdasz sobie sprawy z tego, jakie są Twoje wartości. To jest pierwsze Twoje zadanie: uświadomić sobie, co jest dla Ciebie ważne w życiu, jakim wartościom przypisujesz największe znaczenie.

Następnie przeanalizuj, jakimi wartościami de facto kierujesz się w pracy i w życiu. Często okazuje się, że to są dwie różne sprawy:

1. Wartości, które wyznajesz.

2. Wartości, którymi kierujesz się na co dzień.

Sprawdź, czy nie ma rozdźwięku pomiędzy tym, co jest dla Ciebie ważne, a tym, co rzeczywiście robisz. Jeśli jest różnica, to Twoim kolejnym zadaniem jest dojść do tego, co jest przyczyną tego rozdźwięku, skąd on się wziął. Kiedy już to wiesz, to następnym pytaniem jest: jak temu zaradzić?

Podam Ci przykład z mojego życia. Moja wartością jest „prawda”, jednak nie realizowałam jej w pierwszych latach mojej pracy w korporacji. Nie dlatego, że nie mogłam, bo by mnie wyrzucili, tylko dlatego, że się bałam i nie potrafiłam. Bałam się pokazać taką, jaką jestem, bałam się oceny innych (zachowywać się jak ja, mówić otwarcie swoją opinię, być autentyczną), więc weszłam w Rolę. Po dwóch latach pracy czułam się, jakbym miała rozdwojenie jaźni, bo w pracy byłam inną osobą, niż w domu. To było cholernie męczące, bo pracowałam wbrew sobie i jednej z moich podstawowych wartości. Było mi wtedy bardzo ciężko. Jednak, dzięki temu, że znalazłam się w takiej sytuacji, to nauczyłam się, jak sobie z nią poradzić i teraz mogę pomóc w tym Tobie.

W tamtym czasie uświadomiłam sobie, co się ze mną dzieje i zaczęłam zastanawiać się, z czego to wynika oraz jak to mogę zmienić. Doszłam do wniosku, że wynika to z braku mojej asertywności, co wynika z braku pewności siebie i lęku przed oceną, co wynika z obniżonego poczucia własnej wartości, co wynika z tego, że nie znam swojej siły, nie uświadamiam sobie moich mocnych stron, moich talentów, mojej wartości jako człowieka i jako kobiety. Trzeba było więc zacząć od pracy u podstaw, czyli pracy nad moim poczuciem własnej wartości. Jak pracowałam: warsztaty rozwojowe, kursy, książki, coaching, terapia grupowa, yoga, medytacja, taniec spontaniczny, codzienna praca nad sobą. Próbowałam różnych metod.

Ta praca zaowocowała z czasem tym, że zaczęłam realizować, jeszcze podczas pracy na etacie, moją wartość, jaką jest „prawda”. Zaczęłam pokazywać siebie, wyrażać głośno swoje opinie, postępować z zgodzie z moją prawdą. I wiesz co, to jest niesamowite i bezcenne uczucie być sobą i się nie bać!

I chociaż ta praca, aby postępować w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami nie jest wcale łatwa i nigdy się nie kończy, bo jako przedsiębiorca nadal nad tym pracuję, aby stawać zawsze i wszędzie w swojej Prawdzie, to mówię, że Warto. Daje mi to poczucie spójności i spełnienia, na głębokim poziomie.

Podsumowując, jeśli czujesz, że robisz w pracy coś, co jest wbrew Tobie, zastanów się, przeciwko jakim swoim wartościom występujesz i skąd to wynika. Dopiero wtedy, kiedy będziesz znać przyczyny, możesz zastanowić się, jak temu zaradzić i co musisz w sobie przepracować, aby to zmienić.


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach