2017-01-19 14:32:02

CO CIĘ ODCIĄGA OD ZMIANY ZAWODOWEJ – POŻERACZE CZASU

 

Czy zastanawiałaś się kiedyś na co poświęcasz swój czas po pracy? Jeśli nie, to daję Ci teraz okazję do tego, aby przyjrzeć się działaniom, które podejmujesz na co dzień i które z nich mogłabyś zlikwidować albo ograniczyć w czasie. Po co? Oczywiście, aby mieć więcej czasu na Twój rozwój, poszukiwania pomysłu zawodowego na siebie, poznawanie siebie tudzież na działania w Twojej zmianie zawodowej. Najczęstszą wymówką, jaką słyszę od kogoś, kto nie pracuje w zgodzie ze sobą, swoim potencjałem i pasjami, jest „Nie mam czasu”. Nie mam czasu na rozwój, nie mam czasu pomyśleć, nie mam czasu czegoś zrobić. Oczywiście, życie się toczy i zawsze mamy coś lepszego do zrobienia, szczególnie jeśli to nie wymaga od nas większego wysiłku. Jak dobrze znam to z autopsji i z mojej zmiany zawodowej J Jednak, jak już pisałam w jednym z wcześniejszych postów, jeśli nie masz na coś czasu, to nie jest Twoim priorytetem na teraz i z jakichś powodów nie chcesz tego robić. Zastanów się nad tym, dlaczego tak jest? Kiedy zrobisz już swój priorytet i cel np. z odnalezienia właściwej dla Ciebie ścieżki zawodowej (mój ulubiony temat), to dobrze by było, abyś zorganizowała na to czas. Niestety doba ma tylko 24 h i większość z nas ma je już wypełnione po brzegi. Co więc zrobić, aby znaleźć ten cenny czas?

Proponuję, abyś znalazła rzeczy w swoim życiu, z których możesz zrezygnować i przestać robić, które są Ci do niczego niepotrzebne, albo na które schodzi Ci zdecydowanie za dużo czasu (są to tzw. pożeracze czasu). Poniżej podaje Ci kilka przykładów: Facebook (notoryczne przeglądanie newsfeeda i sprawdzanie, co u innych), telewizja (reklamy i skakanie z kanału na kanał, bo nie ma nic ciekawego), dojazdy z pracy/do pracy, po dzieci, perfekcjonizm (poświęcasz na coś więcej czasu, niż potrzeba, bo chcesz, żeby było idealnie), siedzenie na skrzynce mailowej cały dzień, zamiast tylko o wyznaczonych porach, surfowanie po Internecie itp. Gdyby się zastanowić nad tym, na co i ile poświęcamy czasu, to jestem pewna, że przy odpowiedniej motywacji możemy znaleźć min. 30 dodatkowych minut w ciągu dnia.

Co ja zrobiłam, aby znaleźć czas na działania w poszukiwaniach i mojej zmianie zawodowej kilka lat temu? Po pierwsze, zrezygnowałam z TV. Kiedy chcę obejrzeć film lub dowiedzieć się, co się dzieje na świecie, uruchamiam Internet, a właściwie konkretne strony www, które mam w ulubionych. Po drugie, przestałam notorycznie przeglądać FB i ograniczyłam to do 15 min dziennie w moim czasie wolnym. Po trzecie, wyrobiłam sobie nawyk robienia rzeczy dla mnie ważnych w pierwszej kolejności. Po czwarte, delegowałam połowę obowiązków domowych na mojego partnera.

 

PRAKTYKA

Daj sobie 20-30 min. czasu, aby pomyśleć nad tym, jak spędzasz czas po pracy, na co go poświęcasz i w jakich ilościach. Wypisz wszystko, co robisz i obok każdej czynności napisz czas, który Ci zajmuje.

Następnie, zaznacz te rzeczy/działania, które mogłabyś wyrzucić ze swojego harmonogramu dnia albo ograniczyć je w czasie. Ile czasu dodatkowego zostałoby Ci, gdybyś to zrobiła? Rozważ też, czy możesz jakieś rzeczy delegować innym osobom, po to, aby mieć więcej czasu na swój rozwój zawodowy. 


Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych postach na Vlogu na swoją skrzynkę

Zapisuję się do newslettera
Formularz kontaktowy

 

 

 

 

 


 

 

Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

tel. 669 769 696  Zapraszam do kontaktu w godz. 9.00 - 19.00. pon-pt.

Działalność online, na terenie całej Polski

Adres biura: Al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk Oliwa

E-mail: kontakt@annakoprowska.pl

Fan-page: Anna Koprowska Coach Zmiany Zawodowej

Skype: Anna.Koprowska.Coach